CJCHO – pracoviště chirurgie

Centrum jednodenní chirurgie a ortopedie
Chirurgická ambulance
377 182 523
prim. MUDr. Jindřich Šebor
Primář, vedoucí chirurg

prim. MUDr. Jindřich Šebor

Bc. Ilona Vimrová
Vedoucí instrumentářka

Bc. Ilona Vimrová


Chirurgická ambulance
377 182 523

Diagnostické laparoskopie při chronických bolestech břicha, laparoskopické odstranění žlučníku pro žlučníkové kameny, laparoskopické operace břišních a bráničních kýl, refluxní choroby jícnu, achalázie jícnu, laparoskopická léčba závažné obezity (bandáž žaludku).

Diagnostická laparoskopie

Jak z názvu vyplývá, jde o operaci,která slouží ke zhodnocení stavu dutiny břišní vizuálně pomocí laparoskopu. V některých případech se jedná o jedinou možnou metodu, jak objektivně zjistit příčinu potíží a to nejčastěji v případě srůstů v dutině břišní.

Současně je možné tento nález řešit jejich postupným rozrušením. Vznikají nejčastěji následkem předchozích operací v dutině břišní, v menší míře i bez předchozí operace, nejčastěji po proběhlém zánětu. Potíže bývají neurčitého rázu, často křečovité.

Přítomnost srůstů bohužel nelze předoperačně jinými zobrazovacími metodami prokázat. O vhodnosti provedení tohoto typu operace vždy musí rozhodnout příslušný chirurg a pečlivě zhodnotit přínos zákroku pro pacienta.

Odstranění srůstů v dutině břišní

Metoda, kdy se odstraňuje „slepé střevo" - tzv. slepák. Opět se jedná o miniinvazivní přístup pomocí laparoskopie.

Nejčastější důvodem této operace je akutní zánět, v jiných případech,kdy přetrvávají bolesti v pravém podbřišku chronicky a nelze zjistit jinou příčinu obtíží, lze přistoupit k tomuto typu operace jako diagnosticko-léčebné metodě. Často se nalezne apendix ve srůstech s okolní tkání (toto se přičítá zánětu,který mohl proběhnout v minulosti). Srůsty s okolím mohou způsobovat opakované potíže a bolesti.

Laparoskopická apendektomie - slepé střevo

Metoda, kdy se odstraňuje „slepé střevo" - tzv. slepák. Opět se jedná o miniinvazivní přístup pomocí laparoskopie.

Nejčastější důvodem této operace je akutní zánět, v jiných případech,kdy přetrvávají bolesti v pravém podbřišku chronicky a nelze zjistit jinou příčinu obtíží, lze přistoupit k tomuto typu operace jako diagnosticko-léčebné metodě. Často se nalezne apendix ve srůstech s okolní tkání (toto se přičítá zánětu,který mohl proběhnout v minulosti). Srůsty s okolím mohou způsobovat opakované potíže a bolesti.

Laproskopická ezofagofundoplikace – operace jícnového refluxu a bráničních kýl

Operace, kdy dochází k řešení refluxní choroby jícnu a současně hiátové (brániční) kýly. Refluxní choroba je onemocnění, kdy dochází k navracení žaludečních kyselin do jícnu.

To má za následek „pálení žáhy" způsobené agresivními kyselinami žaludku. Postupně mohou vést ke vzniku chronického zánětu sliznice jícnu. Vyšetřování a léčba je plně v režii příslušného odborného lékaře – gastroenterologa. Podstata metody spočívá ve vytvoření manžety kolem jícnu, která zabraňuje toku kyselin ze žaludku do jícnu. Často po této operaci nemusí nemocný již dále užívat žádné léky. V současné době je tato metoda prováděna výhradně laparoskopicky. Tento typ operace se používá také k řešení bráničních kýl, které jsou často příčinou vzniku refluxní choroby jícnu.

Laparoskopická plastika tříselné kýly

Tříselné kýly jsou jednoznačně častější u mužů a je to z důvodu jiného anatomického složení tříselného kanálu. Avšak i u žen může dojít ke vzniku tříselné kýly. V obou případech se projevují stejným způsobem a to nálezem bulky v pravém či levém třísle.

Tato bulka často zpočátku samovolně v leže či přes noc mizí, ve stoje, při zátěži nebo během dne se objeví. Časem se postupně zvětšuje, u mužů časem může zasahovat až do šourku. Současně s bulkou se objevuje i nepříjemný pocit v třísle, pálení nebo pocit tlaku. Pokud kýla vznikne, samovolně již nikdy nezmizí. Vzniklý defekt ve stěně břišní se již sám od sebe nebo cvičením nezacelí. Toto lze provést pouze operačně.

V současné době je preferována laparoskopická operace jako miniinvazivní přístup. Pomocí 3 řezů délky cca 1-2cm se zavedou operační nástroje a kamera, kterými se proveden celá operace. Oslabená stěna břišní a vzniklý defekt v třísle, kterým se vyklenuje kýla, se zpevní pomocí tzv. síťky, která zde zůstává ke zpevnění. V některých případech je vhodné provedení operace i klasickou metodou. To znamená, že se operuje z jednoho většího řezu vedeného zvenku třísla a defekt se může překrývat rovněž síťkou či se může provést plastika defektu bez použití síťky. O typu operačního přístupu se rozhoduje po zhodnocení. Vždy jsou pacientům vysvětleny možnosti a vhodnost řešení.

Laparoskopická cholecystektomie – operace žlučových kamenů

Je jednou z nejčastějších typů chirurgických operací. Je to dáno tím, že značná část populace má žlučové kameny, které způsobují obtíže. Teorií vzniku žlučových kamenů je více, nicméně podstatné je, že pokud dojde k jejich vzniku, již nelze spoléhat na to, že je možné je nějakým způsobem odstranit jinak než operačně.

Pokusy o jejich rozpuštění pomocí léků jsou dlouhodobě neúspěšné. Pokud dojde ke vzniku charakteristických potíží, jako jsou bolesti v nadbřišku a pravém podžebří s propagací do zad či pod lopatky často závislé na jídle či dietní chybě nebo při nadměrnému stresu, pak je vysoce pravděpodobné, že se tyto potíže budou vracet. Nikdy nelze určit, v jakém časovém intervalu, můžou být téměř každodenní, ale rovněž se mohou objevit po několikaletém období plného klidu. Často však přicházejí v nejméně vhodný okamžik.

Jediným možným radikálním řešením je chirurgická operace. V současné době jednoznačně převládá miniinvazivní přístup ve formě laparoskopického odstranění žlučníku spolu s kameny. Oproti klasické operaci, která se prováděla z jednoho většího řezu, je tento přístup pro nemocného jednoznačným přínosem. Pooperační komfort je nesrovnatelný a celková doba rekonvalescence je znatelně kratší. Rovněž jde o spolehlivě zvládnutou a prověřenou metodou. Přístup je pomocí 3-4 řezů velikosti 1-2cm, kterými je proveden celý výkon. Z řezu pod pupíkem se odstraňuje samotný žlučník spolu s kameny. Je třeba zdůraznit, že se nikdy neodstraňují kameny s ponecháním žlučníku v těle. Toto je mezi lidmi často mylně rozšířený názor.

V pooperačním období se přechodně dodržují dietní opatření a následně je možné stravování bez dalších omezení, rovněž fyzická aktivita je po několika týdnech bez omezení.

Operace břišních kýl, operace křečových žil dolních končetin, operace v oblasti konečníku (hemoroidy, trhliny apod.), odstraňování drobných kožních afekcí – „nové" chirurgické metody – operace varixů dolních končetin radiofrekvenční metodou (VNUS), staplerová operace hemoroidů (Longo).

Operace hemoroidů

Hemoroidy jsou rozšířené žilní pleteně v oblasti konečníku (jakousi obdobu křečových žil). Jedná se o poměrně hojně rozšířené postižení současné populace a lze říci, že ve vyšším věku se setkává s touto problematiku téměř každý.

Nejčastějšími příznaky se kterými přichází pacient k lékaři je krvácení po stolici, dalším stupněm je současné vyhřezávání uzlů po stolici. V případě krvácení je však nutné nejprve vyloučit jiná závažnější onemocnění jako např. nádorové postižení tlustého střeva či konečníku. Po kompletním dovyšetření a vyloučení jiné příčiny krvácení lez přistoupit k řešení.

Samotné léčba se odvíjí od stupně postižení. Menší nález leze řešit medikamentozně a úpravou životosprávy. Vyšší stupně je nutné řešit operačně.

Před indikací k operaci je nutné provést anoskopické vyšetření, kdy se nejprve prohlédne oblast konečníku a lze posoudit stupeň a rozsah hemoroidů. Toto se provádí ambulantně, vyšetření je krátké a není bolestivé.

Po zhodnocení nálezu se rozhoduje o metodě operace. Při menším nálezu je možné provést chirurgické odstranění – excizi. Při větším nálezu, kdy je postižení cirkulární (po celém obvodu) spojené často i s vyhřezáváním, je vhodnější provedení tzv. operace dle Longa za použití speciálního stapleru.

Toto řešení je výrazně komfortnější pro nemocného oproti klasické operaci. Při velkých nálezech spojených s prolapsem (výhřezem) je často jedinou možností léčby.

Operace křečových žil

Obecně lze říci, že se jedná o jedno z nejrozšířenějších onemocnění. Projevuje se vznikem a rozvojem křečových žil, které probíhají jako rozšířené větve pod kůží na dolní končetině prakticky kdekoliv.

Je zde jednoznačně prokázána dědičnost a také chronické přetěžování stacionární zátěží (dlouhodobým stáním apod.) Pacienta obtěžuje jak estetická stránka, kdy časem mohou dosáhnout křečové žíly značného rozměru, tak i pocity těžkých nohou, bolesti a otoky. Nepříznivě stav ovlivňují předchozí opakované záněty žil či trombozy.

Dříve než se přistoupí k jakémukoli druhu řešení křečových žil, je vhodné provedení duplexní sonografie k posouzení žilního systému dolní končetiny a jeho průchodnosti.

Možnosti operačního řešení křečových žil 

V současné době je na našem pracovišti jednozačně preferovným operačním postupem miniinvazivní radiofrekvenční metoda VNUS Fast Closure.
Jedná se o moderní miniinvazivní operační metodu,která je pro pacienta šetrnější s lepším kosmetickým výsledkem,menším procentem recidiv a jednoznačně méně riziková oproti klasické metodě - stripingu.

Princip spočívá v radiofrekvenčním ošetření hlavního kmene, místo jeho odstranění.Používá se speciální katetr napojený na generátor a zavádí se směrem od kotníku k tříslu. Poté dochází k uzavření žíly generovaným vysokofrekvenčním proudem.Samotná žíla se neodstraňuje, zůstává v původním místě, postupně se mění ve vazivovou tkáň a časem plně zaniká. Dále následuje odstranění ostatních varikozních větví z drobných kožních vpichů.V pooperačním období se doporučují elastické kompresní punčochy po dobu 2-4 týdnů.

Operovanou končetinu je možno plně zatěžovat včetně sportu obvykle v dostupu 4 týdnů.

Výhody radiofrekvenční metody VNUS Closure

Tato operace je pro pacienta vysoce nadstandardní :

z hlediska šetrnosti k organismu -jemná operační technika, eliminace otoků a hematomů,minimalizace poranění senzitivního nervu
z hlediska kosmetického - minimalizace jizev
velkým komfortem je minimální časové omezení po zákroku, samozřejmě s přihlédnutí k rozsahu nálezu.

Druhou možností operační léčby je klasická metoda -striping.

Principem je odstranění (vytržení) celého kmene v rozsahu od kotníku až do třísla.Tato metoda je však z dlouhodobého pohledu zatížena větším procentem recidiv, vyšším rizikem poranění nervu (jeho poranění může způsobovat přetrvávající parestezie - nepříjemné pocity a bolesti- na bérci a kolem kotníků).Oproti modernější metodě rovněž dochází ke vzniku větších hematomů na stehně i bérci.

Z tohoto důvodu preferujeme moderní miniinvazivní metodu VNUS Fast Closure.

Menší nález, kdy nedochází k postižení hlavních žilních kmenů, lze řešit formou sklerotizace. Do postižené podkožní větve se vstříkne roztok, díky kterému dojde následně k uzavření žilky a dále již není viditelná. Pokud je však postižení rozsáhlejší a příčinou je městnání krve a reflux při postižení hlavních kmenů, má tato metoda jen krátkodobý účinek. V tomto druhém případě je vhodné stav řešit operačně.

Samotné pooperační hojení je ovlivněno rozsahem nálezu. V případě větších nálezů dochází k postupnému vstřebávání modřin řádově po dobu několika týdnů. Při oboustranném postižení dolních končetin preferujeme ošetření nejprve horší končetiny a po plném zhojení v časovém odstupu operační řešení na druhé končetině.

Operace kýl nad pupkem – epigastrických kýl

Jedná se o kýly, které mohou vznikat ve střední čáře směrem od pupku výše. Nejčastěji dojde ke vzniku drobného defektu ve střední čáře, skrze který se tlačí tuk z dutiny břišní.

Otvory bývají malé, nicméně dotyčného často poměrně významně obtěžují ve smyslu nepříjemných bolestí. Řešení je vcelku jednoduché, kdy z malého podélného řezu ve střední čáře se tuková tkáň, která se vyklenuje odstraní a otvor se uzavře jednotlivými stehy.

Operace pupeční kýly

Jde o operaci, při níž se uzavírá otvor vzniklý ve stěně břišní, skrze který dochází k vyklenování tkání z dutiny břišní.Velikost může být různá.Často se velikost postupně během několika let zvětšuje.

Potíže bývají ve formě pálivých či tlakových bolestí, roli hraje i estetická část.Preferujeme klasický operační přístup z poloobloukovitého řezu pod pupkem, který má výborný kosmetický efekt.V pooperačním období je nutné dodržovat omezení,mezi které patří zejména vyvarování se nadměrné zátěže a sportu po dobu minim. 4-6 týdnů.

V opačném případě hrozí riziko vzniku recidivy s nutností opětovného operačního řešení.

Operace prsů pro benigní a maligní léze

Pacienti, kteří byli komplexně vyšetřeni v rámci mamologické poradny a u nichž byly shledány léze, které vyžadují chirurgické řešení, nabízíme v rámci jednodenní péče (v indikovaných případech) operační řešení. Využíváme moderně vybavený operační sál s veškerým zázemím, včetně možnosti odeslání vzorku tkáně na histologické vyšetření během operace (peroperační biopsie). Při operaci využíváme moderní přístrojové vybavení, včetně nejmodernějšího přístroje na odhalení a vyšetření sentinelové uzliny u zhoubných novotvarů (SentiMag). Dle pooperačního průběhu a rozsahu chirurgického zákroku přizpůsobujeme délku hospitalizace v rámci našeho lůžkového oddělení na vícedenní.

 

V rámci ambulantní péče nabízíme ženám (mužům) odborné vyšetření při subjektivně i objektivně vnímaných změnách prsů. Spolupracujeme s obvodními gynekology, mamology a praktickými lékaři, kteří k nám příznakové pacienty doporučují. Do péče přebíráme rovněž klienty s pozitivní rodinnou onkologickou anamnézou, hormonální přestavbou mléčné žlázy, benigními i maligními nádory. V indikovaných případech nabízíme a plánujeme operační řešení přímo v rámci Centra jednodenní chirurgie. Komplexnost péče zajišťuje návaznost na Centrum mamografického screeningu Nemocnice Privamed, Patologický ústav FN Plzeň a Komplexní onkologické centrum FN Plzeň.

Mamologická poradna ordinuje každé pondělí 13:00 - 15:00. (MUDr. Martina Štíchová)

Telefon: 377 182 523

V rámci chirurgické ambulance nabízíme vyšetření pacientů s varikózním syndromem dolních končetin. Při vyšetření rozhodneme o vhodnosti operačního řešení a s přihlédnutím k rozsahu a preferencích klienta doporučíme nejvhodnější typ operačnímu zákroku. Většinu z nich jsme schopni řešit v jednodenním režimu. U komplikovanějších nálezů, vyžadující vyšetření angiologem, spolupracujeme s Angiocentrem v rámci Nemocnice Privamed.

Řada klientů přichází se změnami na žilním systému dolních končetin, jejichž podkladem není nedostatečnost povrchního žilního systému jako u varikózního syndromu, ale představují spíše změny estetické. Těmto pacientům nabízíme možnost kosmetického ošetření drobných žilek pomocí injekčně aplikované sklerotizující látky přímo do žilky, která způsobí její uzávěr a posléze vymizení (sklerotizace). Tento typ zákroku nabízíme i klientům, kteří u nás podstoupí některou z chirurgických metod pro varikózní syndrom a po zhojení se rozhodnou pro řešení zbytkových kosmetických metliček. Sklerotizaci provádíme jako plánovaný ambulantní výkon pro řádném vyšetření a zhodnocení celkového stavu žilního systému na dolních končetinách.

Dotazy chirurgie

Subjektivně i objektivně vnímané změny v mléčné žláze vyžadují vždy odborné vyšetření, kterým je nutné vyloučit zhoubné (maligní) onemocnění, event. toto onemocnění diagnostikovat v co nejčasnějších stádiích a plánovat adekvátní léčbu. V rámci mamologické poradny nabízíme našim klientům odborné vyšetření a konzultaci, ve spolupráci s radiodiagnostickým oddělením komplexní diagnostiku, včetně odběru biologického materiálu na histologické zpracování (biopsie). Při průkazu patologické léze plánujeme operační řešení v rámci Centra jednodenní chirurgie (v indikovaných případech), případně směřujeme na chirurgické pracoviště s běžným režimem.

U řady klientů jsou při vyšetření zjištěny změny, které nevyžadují operační řešení, ale zasluhují vyšší a intenzivnější stupeň sledování, které rovněž naše poradna nabízí.

Navštivte svého ošetřujícího lékaře, který Vás vyšetří a případně Vás odešle k dalšímu vyšetření angiologem (lékař, který se specializuje na onemocnění cév) nebo k chirurgovi. Vždy je vhodné doplnit vyšetření žil ultrazvukem, kde se posoudí průchodnost a postižení žilního systému. O případném operačním řešení rozhoduje chirurg po vyšetření a zhodnocení nálezu.

Toto je složitá problematika, kdy je nutné provést komplexní vyšetřovací proces, aby byla nalezena příčina obtíží. Pokud veškerá provedená vyšetření nepomohou k objasnění příčiny potíží, je možno provést diagnostickou laparoskopii, kdy se kamerou prohlédne dutina břišní. Tyto potíže mohou způsobit předchozí operace, po kterých dochází následně ke vzniku srůstů. Jinak než laparoskopií nelze tyto srůsty diagnostikovat. Výhodou je, že je lze současně při zjištění přerušit a potíže vyřešit.

V tomto případě by jste měl navštívit svého praktického lékaře v nejbližším možném termínu. Každý člověk, který pozoruje krev ve stolici měl být vyšetřen a následně by měl podstoupit vyšetření tlustého střeva - nejčastěji tzv. koloskopii, kterou se prohlédne celé tlusté střevo a mohou se rovnou odebrat vzorky na histologický rozbor. Pokud se vyloučí závažná onemocnění střeva, která mohou způsobovat přítomnost krve ve stolici, bývají nejčastější příčinou hemoroidy a praskliny konečníku, které často tyto příznaky způsobují. Lze je úspěšně řešit operačními metodami.

Tento problém je v současné populaci značně rozšířený a procento se nadále zvětšuje. Pálení je způsobeno navracením žaludečních kyselin do jícnu, k čemuž běžně nedochází. Kyseliny, které jsou běžné v žaludku, mohou postupně v jícnu způsobit zánětlivé změny, pokud se stav dlouhodobě neřeší. Příčin bývá mnoho: stres, nevhodná strava, obezita. Tato problematika spadá plně do kompetence lékaře – gastroenterologa, který dostupnými metodami dokáže bezpečně posoudit míru postižení či příčinu. Je možné tyto potíže plně léčit pomocí vhodných léků, ale pokud je léčba neúspěšná, nastupuje řešení operační.

S největší pravděpodobností se jedná o kýlu. Ta vzniká při oslabení stěny břišní, kde v určitém místě dojde ke vzniku defektu, kterým se „tlačí" obsah skrz tento otvor. Kýla se časem postupně zvětšuje a již nikdy nedojde ke spontánnímu zacelení defektu. Musí se řešit pouze operačně. Vždy je dobré podstoupit operaci dříve a nečekat, než dojde ke značnému zvětšení kýly. Nebezpečné je, když se obsah této kýly uskřine a stane se značně bolestivým. V tomto případě se jedná o akutní stav,který je nutno řešit okamžitě operačním zákrokem. Defekty vzniklé ve stěně břišní již nelze cvičením zpevnit jak si laická veřejnost často myslí.

Pokud jste doposud nenavštívil z tohoto důvodu lékaře, bylo by vhodné se k tomu odhodlat. Veškeré potíže je dobr řešit včas, aby jste se vyhnuli možným potížím. Příznaky jako je bolest v nadbřišku a pravém podžebří v závislosti na jídle či stresu jsou časté při onemocnění žlučníku. V tomto případě je nejjednodušší provést ultrazvukové vyšetření břišní dutiny. Pokud se prokáží žlučové kameny, měl by Vás ošetřující lékař doporučit ke konzultaci k chirurgovi. Pokud máte tento charakter potíží a kameny jsou prokázané, je vhodné zvážit operační zákrok – odstranění žlučníku spolu s kameny. V dnešní době se tyto zákroky provádí téměř výhradně laparoskopicky.